2000px Map marker white ul. Krynicka 22/1A, 50-555 Wrocław     512px Phone white+48 797 995 002     512px Phone white71 72 132 06     512px Phone white+48 604 433 373      512px Envelope white kontakt@kardiomedwroclaw.pl
Image is not available
ECHOKARDIOGRAFIA PŁODOWA
BADANIA PRENATALNE
ZADBAJ O SWOJE SERCE
Arrow
Arrow
Slider

PRÓBA WYSIŁKOWA

Elektrokardiograficzna próba wysiłkowa serca

Elektrokardiograficzna próba wysiłkowa jest nieinwazyjnym badaniem w diagnostyce chorób serca, wykonywanym na bieżni ruchomej lub cykloergometrze. Polega na ocenie krzywej EKG wraz z monitorowaniem ciśnienia tętniczego oraz częstości rytmu serca podczas kontrolowanego wysiłku fizycznego.
W trakcie wysiłku zwiększa się zapotrzebowanie mięśnia sercowego na tlen, co przy zwężeniu naczyń wieńcowych spowodowanym miażdżycą prowadzi do przejściowego niedotlenienia serca i uwidacznia się w zapisie EKG. W zależności od lokalizacji zmian w 12- odprowadzeniowym zapisie EKG oraz obciążenia przy którym do niego doszło, można określić która z tętnic wieńcowych jest zajęta oraz w jakim trybie należy wykonać koronarografię.

WSKAZANIA

diagnostyka bólów w klatce piersiowej u pacjentów pośredniego ryzyka, kwalifikacja do badań inwazyjnych (koronarografia)
ocena zaawansowania choroby niedokrwiennej serca
ocena skuteczności leczenia choroby niedokrwiennej serca
kwalifikacja do właściwego typu rehabilitacji u osób po zawale mięśnia
diagnostyka zaburzeń rytmu serca
kwalifikacja do rekreacyjnego uprawiania sportu oraz ocena wydolności fizycznej u sportowców

OPIS BADANIA
Próbę wysiłkową wykonuje się na bieżni ruchomej lub ergometrze rowerowym. Na klatce piersiowej badanego nakleja się elektrody, które łączy się następnie z urządzeniem rejestrującym zapis EKG. Na ramię zakłada się badanemu mankiet do pomiaru ciśnienia tętniczego krwi. Próba wysiłkowa na bieżni ruchomej polega na stopniowym zwiększaniu szybkości przesuwu taśmy i wzrostu kąta jej nachylenia. Na ergometrze rowerowym wzrasta obciążenie w poszczególnych etapach badania Wszelkie nagłe dolegliwości podczas badania (np. ból w klatce piersiowej, duszność) należy natychmiast zgłaszać. Próbę wysiłkową przerywa się po osiągnięciu przewidywanej dla wieku częstości akcji serca, wystąpieniu dolegliwości lub pojawieniu się zmian w zapisie EKG, będących wskazaniem do przerwania badania. Po badaniu wskazany jest kilkunastominutowy odpoczynek.

PRZYGOTOWANIE DO BADANIA
Pacjent zgłasza się na badanie po lekkim śniadaniu, zażyciu zaleconych leków oraz z wynikiem badania echokardiograficznego. Bezpośrednio przed badaniem pacjent nie powinien pić mocnej kawy, palić papierosów oraz wykonywać nadmiernego wysiłku fizycznego.

WYNIK BADANIA
Pacjent otrzymuje wynik bezpośrednio po badaniu w formie opisu z dołączonymi zapisami EKG oraz interpretacją zarejestrowanych zmian.

BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates

 

POSIADAMY KONTRAKT Z NFZ

logo kardiomed